Küsi eksperdilt

Riskitegurid


Sugu
Naistel on suurem kuiva silma sündroomi oht sagedaste hormonaalsete muutuste tõttu (menstruatsioon, rasedus, rinnaga toitmine, menopaus, rasestumisvastaste vahendite kasutamine);
 
Eluviis
Ebapiisav puhta vee tarvitamine igapäevaselt (< 2 l päevas, intensiivselt sportides < 3 l päevas), alkohol (ka väikestes kogustes), suitsetamine, arvuti kasutamine, töö hambaravikabinettides, ilusalongides (kuiv õhk, föön, palju kemikaale), pikaajaline auto juhtimine, konditsioneeritud õhuga ruumides viibimine;
 
Vanus
Elu jooksul pisarate tootmine silmades järk-järgult väheneb, seejuures muutub inimesel vananedes ka ideaalne tasakaal rasvainete, vee ja lima koguse vahel pisarate koostises. See muudab pisarakile ebaterveks ja toob kaasa kuivale silmale iseloomulikud sümptomid.
 
Haigused
Kuiva silma sündroom võib olla seotud mitmesuguste teiste haigustega: nii A-vitamiini puuduse, diabeedi, kilpnäärme probleemide ja dermatiidiga (laugude ümber või peal) kui ka selliste autoimmuunsete süsteemsete haigustega nagu artriit ja luupus. Mõnikord esineb kuiva silma sündroom ka koos kuiva suu sündroomiga. Siiski esineb see ka kui iseseisv haigus.
 
Ravimid
Mõnikord põhjustavad kuiva silma sündroomi ravimid, mis vähendavad pisarate sekretsiooni (näiteks nohutilgad, hormoonid (sh rasestumisvastased vahendid), köha- ja valuvastased vahendid, rahustid ja südamerohud, antihistamiinikud ja diureetikud, seejuures tuleb eraldi mainida silmatilku, millega ravitakse lokaalselt glaukoomi või põletikku), samuti alkohol. Kahtlemata on üks sümptomite teravnemist soodustav tegur kontaktläätsede kandmine. Terved silmad harjuvad nendega probleemideta, ent kui silma loomulik niisutamine on häiritud, põhjustavad läätsed ebamugavustunnet.
 
Haige hoone sündroom
Haige hoone sündroomiks nimetatakse sümptomite kogumit, mida põhjustab pikaajaline viibimine konditsioneeritud õhuga, tuulutamata ruumides, kus on halb õhukvaliteet. Seda esineb sageli neis ruumides, mille sisustamiseks on kasutatud kunstlikke (sünteetilisi ja keemilisi) materjale, kus on õhukonditsioneer ja kus õhk liigub mööda kinnist ringi. Tavaliselt on see iseloomulik uutele büroohoonetele ja renoveeritud elamutele.
Inimese tervise ja heaolu seisukohast on siseruumide õhukvaliteet äärmiselt oluline, sest see võib olla välisõhust 4–6 korda rohkem saastunud. Haige hoone sündroom ilmneb peamiselt silmade, nina ja kõri, samuti naha ärrituse või kuivuse, lõhna- ja maitsetaju muutumise, kesknärvisüsteemi häirete ja mitmesuguste mittespetsiifiliste, ebatavaliste reaktsioonidena.
Madal suhteline niiskus ja staatiline elekter on peamised silmade kuivust põhjustavad tegurid. On tuvastatud ka otsene seos siseruumide õhutemperatuuri (> 22 °C) ja haige hoone sündroomi vahel, sest kõrgema temperatuuri korral hakkavad mööbli pinnalt eralduma ained, mis ärritavad limaskesti ja silma pinda. Madal niiskustase (< 20%) tugevdab nende mõju ja suurendab märkimisväärselt keskkonna elektrostaatilist laengut, mis soodustab õhus olevate osakeste kleepumist silma pinnale. Plastakendega ruumides diagnoositakse seda sagedamini.
 
Arvuti
Tänapäeval on kuiva silma sündroomi põhjustamisel suur tähtsus arvutiga töötamisel, mis tugevdab keskkonna kahjulikku mõju silmadele siseruumides töötamisel.
Elektriseadmed (näiteks arvutid) tugevdavad keskkonna elektrostaatilist laengut, koopiamasinad ja laserprinterid eraldavad aga osooni, mis ärritab silma pinda. Elektrostaatilise laengu suurendamine pole ainus arvutite põhjustatav probleem. Pikka aega arvuti monitori jälgides pilgutame me harvem silmi. Normaalselt pilgutatakse silmi kuni 22 korda minutis, kuid arvutiga töötades ja teiste sarnaste tegevuste juures, mis nõuavad silmade erilist pingutamist, toimub see umbes kolm korda harvemini. Seetõttu ei tagata silmade piisavat niisutamist.

Silmade täiendavat pinget ja väsimust põhjustavad mitmesugused faktorid:
  • Ruumi ebapiisav valgustus
  • Halva kvaliteediga kujutis
  • Liiga väike või suur kontrastsus
  • Märkide liiga väike suurus ja tähtede keeruline kuju
  • Must, tolmune monitor jne
Kui iga päev palju arvutiga töötada, tuleb kord tunnis teha 5-minutiline paus, et silmad saaksid puhata. Selleks tuleb arvutiekraanist eemalduda.
 

Küsi eksperdilt

Kui te ei leia meie veebilehelt vastust oma küsimusele silmade tervise kohta, siis võite sisestada oma küsimused siia ja need edastatakse valdkonna ekspertidele. Me püüame vastata kolme tööpäeva jooksul.
Teie küsimuse saatmine õnnestus
Failed to sent