Küsi eksperdilt

Millest koosnevad meie silmad?


 
Silma optilise ehk valguskiirte murdmise süsteemi moodustavad selle järgmised läbipaistvad osad:
  1. Pisarakile
  2. Sarvkest
  3. Silma sisevedelik
  4. Lääts
  5. Klaaskeha
 
 
Pisarakile
Silma sisenevate valguskiirte murdmine algab pisarakiles. See moodustub laugude pilgutamisel ja silma esipinna kattumisel õhukese pisarakihiga. Pisarakile ülesanded on silma niiskustaseme hoidmine, kaitsmine ning sarvkesta toitmine.
 
Sarvkest
Sarvkest on silma eesmine (välimine) osa ning see on silma optilise süsteemi üks peamisi osi. See on nagu kellaklaas – läbipaistev, ümar, veidi kumer ja sileda pinnaga. See kaitseb silma, lastes samal ajal valguskiiri vabalt läbi. Sarvkestal puuduvad veresooned, kuid selles on palju närve, mistõttu on see väga tundlik ja iga ärritus (ere valgus, puudutus) põhjustab tugeva vastureaktsiooni.

Silma sisevedelik
Silmal on kaks kambrit (ees- ja tagakamber), milles voolab läbipaistev vedelik.
Tagakamber asub vikerkesta taga ja moodustab ringikujulise pilu, mis ümbritseb läätse serva. Tagakambris eraldub silma sisevedelik, mis pääseb pupilli kaudu edasi eeskambrisse.
Eeskamber asub sarvkesta ja vikerkesta vahel. Silma sisevedelik varustab toitainetega silma neid osi, millel puuduvad veresooned – sarvkesta, läätse ja klaaskeha.

Lääts
Lääts asub pupilli taga vikerkesta ja klaaskeha vahel. See on läbipaistev ja mõlemalt poolt kumer ega sisalda veresooni ega närve. Läätse peamine funktsioon on kiirte murdmine ning see võimaldab saada ühtviisi terava pildi nii mõnd lähedal asuvat eset vaadeldes kui ka kaugusesse vaadates.

Klaaskeha
Klaaskeha koosneb ümbrisest ja geelitaolisest massist, mis täidab silmamuna õõnsuse läätse taga, tagab silmamuna kuju säilimise ja on silma optilise süsteemi oluline osa. See on läbipaistev ja värvitu ning ei sisalda närve ega veresooni. Tänu oma elastsusele kaitseb klaaskeha trauma korral silmamuna kesti. Klaaskeha ümbritseb igalt poolt kile, läbi mille toimub ainevahetus.

Küsi eksperdilt

Kui te ei leia meie veebilehelt vastust oma küsimusele silmade tervise kohta, siis võite sisestada oma küsimused siia ja need edastatakse valdkonna ekspertidele. Me püüame vastata kolme tööpäeva jooksul.
Teie küsimuse saatmine õnnestus
Failed to sent