Küsi eksperdilt

Silma füsioloogilised omadusedTerve pisarakile koosneb kolmest kihist:
  1. Väline ehk lipiidkiht kaitseb pisarakilet vee aurustumise eest ja libestab silmalau sisepinda;
  2. Keskmine ehk veekiht sisaldab väga palju erinevaid aineid (sooli, valke jne). See niisutab, toidab ning kaitseb silma pinda bakterite ja viiruste eest;
  3. Silma pinnale kõige lähem kiht ehk mutsiinkiht sisaldab polüsahhariide, mis hoiavad pisaraid tugevalt silma pinnal.


Rakkude pinnal asuvad mikroskoopilised narmakesed nagu peened karvakesed, mis aitavad hoida pisaraid silma pinnal. Mikroskoopilised narmakesed eraldavad polüsahhariidi - glükokalüksi, mis koos mutsiiniga aitavad pisaravedelikul silma pinnal püsida. Selleks, et silmad oleksid piisavalt niisked, on vajalik kvaliteetne pisarakile ning terve mikroskoopiliste narmakestega pind.

Kuivade silmade korral ei täida pisarakile mitte ükski kiht oma funktsioone täisväärtuslikult ning vee liigse aurustumise tõttu pisarakilest muutub see hüpertooniliseks (liiga soolaseks). Hüpertoonilises keskkonnas hakkavad silma pinnarakud vett kaotama, need ei suuda normaalselt toimida ja neil tekib stress. Stressis silma pinnarakud eraldavad põletikumediaatoreid. Patsiendid hakkavad tundma põletiku sümptomeid – kipitust, sügelust, silmade punetust, vahel ka valu, pisaravoolu. Tavaliselt kaasneb sellega silmade väsimus.

Saa teada:

Küsi eksperdilt

Kui te ei leia meie veebilehelt vastust oma küsimusele silmade tervise kohta, siis võite sisestada oma küsimused siia ja need edastatakse valdkonna ekspertidele. Me püüame vastata kolme tööpäeva jooksul.
Teie küsimuse saatmine õnnestus
Failed to sent