Küsi eksperdilt

Tasub teadaVee roll inimese organismis
 
Vesi võtab osa ja sellel on äärmiselt suur tähtsus kõige elusa säilitamisel juba maailma algusest peale. Vesi on maakeral kõige levinum aine, mis katab sellest suuremat osa. Ka inimese organismis moodustab vesi keskmiselt 2/3 keha massist. See on asendamatu ja vajalik kõigile naha-, lihas- ja siseelundite rakkudele, et need saaksid täita oma funktsioone ning tagada suurepärase psüühilise ja füüsilise enesetunde ning tervise. Vesi hoiab organismis tasakaalu ehk homeostaasi, hoolitseb toitainete imendumise ja rakkudesse transportimise eest ning viib ära liigsed ja kahjulikud ainevahetuse lõppsaadused. Söömata võib inimene olla mitu nädalat ja isegi kuud, kuid ilma veeta vaid 4–5 päeva, seetõttu tuleb ööpäevas tarvitada 1,5–2 liitrit puhast vett (või taimeteed).

Rakkudes toimub kogu aeg loomulik osmoosiprotsess – vee liikumine läbi raku osaliselt läbilaskva membraani madalama soolasisaldusega vedelikust kõrgema soolasisaldusega vedelikku, mille juures peetakse kinni vees lahustunud ained. See protsess tagab rakkude ainevahetuse ja hoiab neid elus. Osmoosiprotsess on väga oluline ka meie silmadele, sest see tagab „õige” isotoonilise keskkonna säilimise.

Isotooniline keskkond tähendab seda, et rakus ja pisarakiles on ühesugune kogus lahustunud sooli. Soola kontsentratsioon membraani mõlemal poolel on ühesugune ning valitseb füsioloogiline tasakaal (neutraalne keskkond).

Kui soola kontsentratsioon väljaspool rakku (pisarakiles) on suurem kui rakus, tekib hüpertooniline keskkond ja vesi lahkub rakust kontsentratsiooni gradiendi suunas. Selle tulemusel rakk dehüdreerub – see jääb veeta, kuivab ära ja hukkub.
 
Osmoprotektorid ja osmoprotektsioon
 
Koed ja organismid toodavad enda kaitsmiseks hüperosmolaarse stressi eest osmoprotektoreid. Need on väikesed neutraalsed osakesed, mis ei osale rakku sattudes selle ainevahetuses – nad jäävad neutraalseks ega häiri raku funktsioone. Neutraalsed osakesed hoiavad vett rakus, aidates rakul nii hüpertoonilises keskkonnas ellu jääda. Seda protsessi nimetatakse osmporotektsiooniks.

Osmoprotektoreid eraldavad
 
Klass Osmoprotektor Loomulikult esinev
Metüülamiin L-karnitiin Imetajate silmalääts, pisarakile
Polüool Erütritool Pisarakile
Glütserool Vetikad, soola taluvad taimed, putukad
Aminohapped Tauriin Imetajate neerusäsi, imetajate ajukoed, sea arterite koed, madalas vees elavad selgrootud
Betaiin Imetajate neerusäsi, imetajate aju, sea arterite koed, lehttaimed, haikala
Karbamiid   Haikala, molluskid, kopskalad, kahepaiksed
 
Osmprotektsioon on looduses tekkinud ja ajaproovile vastu pidanud väärtus. On tõestatud, et enamikul imetajate rakkudest on olemas viis hüpertoonilises keskkonnas ellujäämiseks. On tõestatud, et samasugust mehhanismi kasutavad ka silma pinna epiteelirakud.

Silma kaitsmiseks hüpertoonilise keskkonna mõju eest sisaldavad ka Optive tilgad osmoprotektoreid, tänu millele taastatakse rakkude loomulik mehhanism, mis kaitseb rakkude enneaegse hukkumise eest – osmoprotektsioon.
 
 
 
 
 

Küsi eksperdilt

Kui te ei leia meie veebilehelt vastust oma küsimusele silmade tervise kohta, siis võite sisestada oma küsimused siia ja need edastatakse valdkonna ekspertidele. Me püüame vastata kolme tööpäeva jooksul.
Teie küsimuse saatmine õnnestus
Failed to sent